Kochani!
Złotą torbę z poprzedniego wpisu użytkuję już prawie trzy miesiące praktycznie codziennie. Chodzę z nią wszędzie. Myślę, że po takim czasie można już zrobić podsumowanie.
Jak wspominałam wcześniej washpapa to impregnowana celuloza, czyli tak na prawdę papier o wyjątkowych właściwościach. Nie jest to nowość na rynku, ale nowość w branży szyciowej. Coraz więcej osób chce spróbować coś uszyć, przez co staje się coraz bardziej popularna.
Na rynku zwiększyła się różnorodność tej materii. Na początku mogliśmy wybierać w kolorach, a teraz także w wzorach, odcieniach czy grubości materiału.
Podsumowanie użytkowania :
Na zdjęciach widzicie jak wygląda torba po takim czasie użytkowania. Widać, że zwłaszcza przy rogach i narożnikach złoty kolor zszedł i zaczął wynurzać się kolor lewej strony. W miejscach gdzie arkusz nie jest idealnie prosty także ubyło farby. To akurat było do przewidzenia, że barwy złotej będzie ubywać, ponieważ już przy szyciu wszystko dookoła mnie było w tym kolorze.Przy górnej krawędzi, gdzie zaginałam washpapę materiał się zmarszczył. Widać takie małe zmarszczki jakie robią się na kartkach, które zawilgotniały. W końcu to papier ;)
Wadą, która jest dosyć spora jest magnetyczne zapięcie, które jest za mocne dla papieru. Po około miesiącu zaczęło się robić luźne, a po następnym jest już dziura. Zapięcia będę musiała się pozbyć, aby nie niszczyło jeszcze bardziej wyglądu torebki. Na szczęście jest to od strony wewnętrznej, jednak siła zapięcia jest zdecydowanie za mocna.
Torba jest niesamowicie wytrzymała. Bałam się o to jak wytrzyma ogromny ciężar, ale dała radę. Spakowaliśmy do niej zakupy o wadze około 10 kilogramów i wytrzymała. Jednak nie chciałam jej zbyt długo obciążać i jedynie przynieśliśmy zakupy od sklepu do auta na parkingu.
Szwy są delikatnie luźniejsze, ale w żaden sposób to nie przeszkadza. I sama nie do końca wiem, dlaczego tak się stało. Czy przez ciężar, czy może przez złe szycie, jednak jest to do zauważenia dopiero przy przyjrzeniu się.
Torbę miałam okazję testować także w trakcie deszczu. Torba musiałaby być noszona albo przy ogromnej ulewie, albo przez bardzo długi czas, aby przemokła. Rzeczy w środku nie stały się mokre, a torba po przetarciu ściereczką była praktycznie sucha. Przy górnej krawędzi, gdzie zagięłam papier zrobiły się zmarszczki. Moje pierwsze skojarzenie było takie, że wyglądają podobnie zawilgotniały papier.
Przy mocowaniu uchwytów papier delikatnie się odgiął w narożnikach.
Podsumowanie szycia :
Po raz kolejny powtórzę, że szycie skomplikowanych modeli z dużych elementów może być kłopotliwe przy szyciu, ponieważ sam materiał jest bardzo sztywny i ciężko nim operować w trakcie szycia na maszynie. Są osoby, które na maszynie robią tylko dziurki igłą, a resztę szyją ręcznie, aby wyglądało idealnie.
Przy przewracaniu na prawą stronę warto zwilżyć materiał, aby nie przerwać ściegu czy też nie zrobić dziury. Zwłaszcza w narożnikach i trudno dostępnych miejscach.
Zdecydowanie nie stosować metody " na siłę ".
Przy szyciu nie można się pomylić. Dziurki zrobione raz pozostają na wieki, także każdy ruch trzeba przemyśleć i zaplanować.
Do szycia użyć najlepiej grubych igieł i do tego nici do skóry.
Polecam / Nie polecam
Jasne, że polecam ! Z całą pewnością jest to coś innego niż materiały dostępne w sklepach z tkaninami z jakich szyłyśmy do tej pory. Torebki ze skóry czy tkaniny to klasyk, a washpapa wyróżnia się nie tylko właściwościami, ale zwłaszcza kolorami. Szycie może być kłopotliwe, ale efekt jest wart tego poświęcenia. Na ulicy na pewno zostaniecie zauważone, a taka torebki sprawi, że poczujecie się pewnie i wyjątkowo :) Sama nigdy nie nosiłam takich wielkich torbiszonów, ale ta skradła moje serce. Nie mam problemu z tym, że torebka jest złota, bo zazwyczaj ubieram stonowane kolory, dlatego taki dodatek pasuje idealnie :)
Fajna recenzja.:)
OdpowiedzUsuńCiekawe, przydatny opis. Nie widziałam jeszcze podobnego projektu na innych blogach :)
OdpowiedzUsuńUwielbiam takie DIY, sama parę lat temu kupiłam maszynę, ale jakoś nam było nie po drodze. Twój blog fajnie motywuje do odkurzenia maszyny :)Teraz staramy się o pierwsze dziecko i coś czuję, że to będzie maszynowy szał :D
OdpowiedzUsuńNajlepszy moment na szycie :)
UsuńŚwietny tekst! Od jakiegoś czasu zastanawiałam się nad tym materiałem, dlatego chętnie sprawdziłam efekty Twoich testów. Najbardziej zaskoczyła mnie reakcja tego materiału na wilgoć. Chyba muszę sobie sprawić taką torebkę :)
OdpowiedzUsuńBardzo fajny wpis.ja jeszcze nie miałam doczynienia z tą materią.kto wie,może się skuszę;)
OdpowiedzUsuńŚwietna recenzja. Wszystko dokładnie opisane i wskazane.
OdpowiedzUsuńTrzy miesiące, to bardzo długo jak na "papierową" torbę :))
Mam nadzieję, że jeszcze będzie Ci służyć przez długi czas.
Pozdrawiam :))
Zastanawiam sie nad tym papierem juz od jakiegos czasu i chyba sie skusze:-)
OdpowiedzUsuńŚwietny test w plenerze wszystko widać wyraźnie :)
OdpowiedzUsuńMagnesy szybko naprawisz podklejając kawałkiem skóry wzmocni to zapięcie przed dalszym pruciem , ostatnio wbiłam ćwieki do washapy i za mocno szarpnęłam nastąpiło "trach" i przy kolejnych już używam warstewkę skóry:-)
Świetna torba, nieźle wytrzymała jak na papierową :) Ja jeszcze tego wynalazku nie testowałam ale kto wie, może się skuszę :)
OdpowiedzUsuń