poniedziałek, 2 lipca 2018

Letnia sukienka + tutorial jak wszyć gumkę w pasie do sukienki ?

Kochani !
Odkąd mam nową maszynę szyję praktycznie codziennie. W końcu szycie stało się 100 % przyjemnością, a nie strachem, że zaraz mi maszyna wybuchnie. Na szczęście Texi to przeszłość. Teraz po prostu siadam i szyję. Uczę się nowych technik i próbuję nowych rzeczy, bo po prostu mam ochotę szyć. Tak jak na początku mojej przygody z szyciem :)

A teraz tutorial w sam raz na lato. Krok po kroku nauczymy się wszywać gumkę na około, czyli idealnie do sukienek, bluzek czy w rękawkach. Metoda zawsze jest taka sama.

1. Zaczynamy od wyznaczenia długości gumki jaką potrzebujemy. Dodajmy sobie do tego ok. 1-2 cm na łączenie.

2. Zakładamy gumkę na stopkę do przyszywania gumki. Gumka powinna znajdować się idealnie w rowku na środku stopki. Zawiązujemy gumkę.

Jeśli nie macie stopki do wszywania gumki możecie to zrobić na zwykłej, ale będzie trzeba bardziej kontrolować ruchy maszyny.

3. Na materiale zaznaczamy w którym miejscu chcemy gumkę. Zakładamy związaną gumkę na sukienkę, a sukienkę zakładamy na ramię maszyny. Mocujemy stopkę. Supełek z gumki ma być za stopką (niestety na zdjęciu jest z przodu - proszę się tym nie sugerować).


4. Ustawiamy ścieg zygzak - długość ściegu 2 i szerokość 7



5. Szyjemy tak, aby gumka była na samym środku stopki i nitki NIE wbijały się w gumkę. Szyjemy raz z jednej raz z drugiej strony gumki. Delikatnie naciągamy gumkę, dzięki temu tworzy się nam marszczenie. Tak jak na zdjęciu.



6. Gdy widzimy, że zbliżamy się do końca rozwiązujemy supełek i układamy gumki na sobie - początek i koniec. Zmniejszamy szerokość ściegu i zszywamy razem gumki.


GOTOWE !
Teraz kilka słów o sukience :)
Wykrój to modyfikowany wykrój na sukienkę TheCostiumer. Jednak wystarczy wydłużyć wykrój na zwykły t-shirt. Warto dodać parę centymetrów w talii, aby po wszyciu gumki marszczenie się ładnie układało. Cały wykrój składa się tylko z dwóch części, przodu i tyłu.
Rękawki i dekolt są podwinięte na dwa razy i przeszyte ściegiem prostym, natomiast dół sukienki również jest podwinięty na dwa razy, ale zszyty ściegiem krytym ręcznie, aby nie było widać żadnego stębnowania. Takie wykończenie bardzo mi się podoba.

Jest to bardzo prosty wzór i myślę, że każdy sobie poradzi z takim krojem.
Koniecznie dajcie znać czy wszystko jest zrozumiałe i jak Wam poszło :)

5 komentarzy:

  1. Oj nowa maszyna do szycia to niemal jak zabawka idealna. Daje sporo radości :) Kiedyś wszystko szyło się na jednej stopce, no może na dwóch bo była jeszcze półstopka do wszywania zamków a teraz proszę jakie cudeńka, stopka do marszczenia, stopka do robienia dziurek, do wszywania gumki... Nic tylko szyć :) Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie tak, tylko trzeba jeszcze poznać te możliwości :)

      Usuń
  2. Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na szerokość gumki, żeby nie była szersza niż możliwości zygzaka. Dzianinę podwija się raz, a dekolt obszywa lamówką. Inaczej może odstawać.
    A

    OdpowiedzUsuń
  3. Cześć,
    Akurat tej stopki nie mam. Planuję zakup igieł, bo ostatnio uszczuplił mi się zapas, to od razu muszę ją zamówić, bo wygląda rewelacyjnie :) rzeczywiście ekstra szybkie wszystkie, a sukienka idealna na lato.
    Pozdrawiam,
    Kasia

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo przydatna wiedza. Wiele osób rezygnuje z wykonywania tego typu małych zabiegów na własną rękę, a to przeciez nie jest trudne. Fajny blog - pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz ! Aż chce się szyć :)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...