sobota, 22 listopada 2014

Kartka na święta - Iris folding

Witajcie!
Święta to cudowny okres, aby móc się wykazać swoimi zdolnościami i obdarować bliskich drobnym upominkiem wykonanym własnoręcznie. 
Został jeszcze ponad miesiąc, a chodząc po sklepach mamy wrażenie jakby święta były za kilka dni. 
Dziś chciałabym Wam pokazać jak wykonać kartkę świąteczną metodą Iris Folding. 

Do wykonania kartki potrzebujemy :
- kartkę a4 zieloną - z bloku technicznego
- kartkę a4 innego odcienia zielonego - z bloku papierów rysunkowych
- kawałek kartki o kolorze brązowym - z bloku papierów rysunkowych
- taśmę przeźroczystą
- wydrukowany wzór choinki
- nożyczki
-ok. 30 min.

1. Kartkę a4 zginamy na pół krótszymi bokami do siebie, następnie rozcinamy na linii złożenia, wtedy powstają Nam dwa długie prostokąty. 
2. Jeden taki prostokąt składamy na pół i podstawa kartki, którą otwieramy podnosząc kartkę do góry.
3. Po wydrukowani/przerysowaniu choinki wycinamy ją po brzegowych krawędziach, uważając, aby nie obciąć żadnego paska z cyframi w środku. 
4. Na przodzie kartki odrysowujemy wycięta choinkę i wycinamy po narysowanych liniach. 

5. Po wycięciu rozkładamy kartkę i na przód kartki przyklejamy lekko taśmą, tak, aby linie z 
cyferkami były w środku po złożeniu. Z przodu powinna Nam pozostać biała choinka. 

6. Teraz z kartki o innym odcieniu zieleni wycinamy podłużne paski o szerokości ok. 4 cm i składamy je na pół – tak robimy z całą kartką. Z kawałka kartki brązowej wycinamy 2 paski o szerokości 4 cm i długości ok. 5 cm, również składamy na pół.
Dla ułatwienia i przyspieszenia pracy możemy pociąć taśmę na paski o długości ok. 3 cm. Potrzebujemy 40 takich pasków. Jeśli mamy już przygotowaną taśmę, możemy zabrać się za przyklejanie poskładanych pasków.
7. Od wewnątrz kartki przyklejamy po kolei paski. Dla 1 i 2 jest to kolor brązowy, a dla numeru od 3 do 19 oraz pustego trójkąta są to kartki o kolorze zielonym. Przykładamy 1 pasek na odpowiednie miejsce i tak, aby zakrywał tylko wyznaczone pole przyklejamy z jednej i drugiej strony paska. 
Kartka estetyczniej wygląda jeśli w środku na miejscu wyklejania zakleimy „stronę roboczą” kartką o wymiarach mniejszych o kilka milimetrów od rzeczywistego wymiaru. Najlepiej do tego użyć kartki o kolorze takim jak tło choinki, wtedy nie rzuca się to w oczy. 


Wpisujemy życzenia i gotowe !


 A tutaj dla Was przykładowe wzory do wydrukowania w oryginalnej wielkości. 
Pozdrawiam !

6 komentarzy:

 1. Fajny pomysł - taka trochę kartka origami ;) Wygląda naprawdę ładnie :) a jakby wnętrze choinki zrobić z brokatowego papieru?? Taka ze mnie sroka, lubię jak się błyszczy :P

  OdpowiedzUsuń
 2. W bieżącym okresie wszelkie pomysły na kartki są bardzo mile widziane :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie żeby coś lecz jest trochę niezrozumiale napisane w kilku miejscach. Na szczęście wszystko ładnie wygląda po złożeniu i dobry prezent.

  OdpowiedzUsuń
 4. Strasznie nie zrozumiały początek ( punkt 2). Kartkę A4 złożyć na pół i jak ta choinka ma się tam zmieścić , skoro sama jest wycięta z tego formatu! Jakiej długości są te kawałki? Proponuję dać zdjęcie jak przyczepiamy te paski.Jestem poirytowana, bo syn ma to zadane na technice i nie jest to nigdzie rzeczowo wyjaśnione.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. niezrozumiały* - mój błąd

   Usuń
  2. Drogi Ebzio. Nie wiem z jakich wzorów korzystasz, ale mój tutorial jest dopasowany do wzorów, które są do pobrania. Wystarczy kliknąć, pobrać i nie będzie problemu. Ja robiłam kartki świąteczne do wysłania w małej kopercie. Po tym co napisałaś mogę tylko dojść do wniosku, że masz za duży wzór - nie pobrany z mojej strony ;)

   Usuń

Dziękuję za każdy komentarz ! Aż chce się szyć :)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...